Svet-Stranek.cz
Tatranturist

Brouzdání listím ve Stanovnici:Velké Karlovice

Brouzdání listím ve Stanovnici

Neděle 21. října 2012

 

            V očekávání nádherného podzimního dne jsme již před osmou hodinou ranní vyjeli přímým spojem z Velkých Karlovic do Stanovnice. Na zastávce Skaličí nás vystoupilo sedm,jedna místní turistka se k nám přidala ještě o několik okamžiků později.Šli jsme po žluté TZ nejdříve k hezké mariánské kapličce z r. 1947,potom jsme zvolna stoupali po lesních a lučních cestách s nádhernými výhledy na Stanovnici a později i dále na Vsetínské vrchy a Beskydy. Neuvěřitelná barevná škála podzimu se v záři ranního slunce předváděla v těch nejkrásnějších podobách.

 

Zastavovali jsme se a kochali  výhledy. Poté jsme vstoupili do lesa a stále stoupajíce po místy i blátivých cestách (svoz dřeva)jsme se pomalu dostali na javornický hřeben. Opět se nám ve vykácených lesních průsecích objevilo nádherné panorama Vsetínských vrchů a Beskyd. Na obzoru se táhl Radhošťský hřeben a dále se tyčily známé siluety Čertova mlýna, Kněhyně a Smrku.

 

            Pokračovali jsme přes Frňovské (959 m) po pohodlné hraniční hřebenovce až do sedla Pod Stolečným vrchem. Tam jsme odbočili zpět dolů do Stanovnice po cestě se zrušenou, byť stále zřetelnou zelenou TZ. Nádherným bukovým a smíšeným lesem jsme klesali kolem kóty 732 m dolů k sedlu Pod Válečkovou Kyčerou. Odtud pak po cestě na začátek Malé Stanovnice. Po nové pohodlné asfaltce jsme pomalu scházeli krásným údolím, kolem pastvin s pasoucími se kravami, zemědělských i rekreačních usedlostí k rozcestí do Malé Stanovnice.

 

Z hlavní silnice jsme pak odbočili, již opět po žluté TZ na cestu podél Stanovnické přehrady. Z ní se nám čas od času otevíraly výhledy na protější zbarvené svahy a i na údolí Karolinky. Vyšli jsme nad přehradní hrází a otevřel se nám krásný výhled nejen na Karolinku, ale především na její nádherné okolí. Listnaté stromy zářily v poledním slunku všemi barvami a slunce pálilo skoro jako koncem léta. Jarda Trampota s přítelkyní se rozloučili a vyrazili ještě po cestě pod Káním do Pluskovce pěšky. My ostatní jsme ještě poseděli nad hrází a pak pomalu scházeli dolů do města. Rozloučila se s námi i Blanka Střelecká. Prošli jsme Karolinkou na nádraží a po chvíli přijel již vlak, který nás odvezl domů do Velkých Karlovic. Ušli jsme celkem asi 13 – 14 km

návštěvníků stránky
celkem235 132
tento týden174
dnes48