Svet-Stranek.cz
Tatranturist

4.Silvestrovský výstup na Soláň:Velké Karlovice

4.Silvestrovský výstup na Soláň

                                          FOTO

Ač den před koncem roku sliboval nádherné slunečné počasí a teploty kolem nuly,silvestrovské ráno bylo již méně příznivé. Zatažená obloha, drobné mrholení a naprostá absence sněhu sice nebyly zásadním problémem, ale představa absence výhledů z hřebene Vsetínských vrchů nás trochu zklamala.

V 10 hodin dopoledne jsme se sešli v počtu 23 turistů (a pes) u hotelu Koník v Karolínce a jako obvykle jsme se vydali údolím Raťkov vzhůru podél potoka stejného jména. Mezi účastníky byli také dva desetiletí junioři –Kristinka a David.

Minuli jsme Raťkovský šenk, prošli zastavěnou částí údolí a pak mírně stoupali po zpevněné cestě stále podél potoka až k rozcestí u složiště dřeva. Tam byla první zastávka, ochutnávání slivovice, menší svačina a pak jsme se všichni vydali po cestě stoupající již výrazněji nad potokem vzhůru. Z několika zatáček stále pohodlné cesty by byl jistě za příznivějšího počasí nádherný výhled na Javorníky. Pak přišlo poněkud strmější stoupání, při kterém jsme se docela zahřáli. Cesta se pomalu stočila kousek pod hřebenem k východu a přišli jsme do míst, kde se nalézají tři malá tzv. „Soláňská jezírka“. Dvě horní byla poměrně dost vyschlá, ale v nejspodnějším bylo vody dost. Pokochali jsme se výhledem až na sjezdovky Kohútky a nedaleko horského hotelu Moravia vyšli na hřebenovou cestu Vsetínských vrchů. Další cesta směrem k Čartáku byla již pohodlná. Radhošťské Beskydy jsme sice neviděli, ale o výhledy do bližšího okolí jsme nepřišli. Na hřebeni drobně poletoval sníh.

Došli jsme k Valašskému šenku poblíž sedla Čarták. Tam zůstala menší skupina turistů,větší část pokračovala  k horskému hotelu Čarták, kde byl oficiální cíl našeho putování. Tam jsme se sešli také s naším emeritním předsedou Jurou Mičkalem, který vyjel na Soláň autobusem.  Po občerstvení   pak někteří sešli pěšky dolů na rozcestí Soláň po „staré cestě“ přes Jezerné,někteří po hřebeni mezi Bzovým a Jezerným a kolem hotelu Tatra, někteří pak i přes Oslové. 

Zatím početně nejlépe obsazený silvestrovský výstup byl příjemným zakončením turistického roku 2013. Odpoledne jsme všichni dorazili do svých domovů, abychom za několik hodin přivítali Nový rok 2014.

návštěvníků stránky
celkem235 138
tento týden180
dnes54