Svet-Stranek.cz
Tatranturist

Krakow a Wieliczka:Velké Karlovice

Krakow a Wieliczka

27. květen 2013

KRAKOW a WIELICZKA

 

                                            FOTO

 

Ač zájezd do sousedního Polska nebyl v oficiálním programu Tatranturistu, přesto se jej zúčastnilo poměrně hodně našich členů a proto je hodný zaznamenání.

Cesta do historického Krakova a solných dolů ve Věličce byla vlastně školním výletem absolventů Univerzity třetího věku VŠB Ostrava, mezi něž několik turistů patří.Autobus cestovní kanceláře Valaška byl do plného obsazení doplněn dalšími turisty, našimi příznivci a učiteli ZŠ Karolinka.

Vyjeli jsme již před pátou hodinou ranní z Velkých Karlovic. Po zastávkách jsme sbírali turisty, jejich rodinné příslušníky a známé, v Karolince se pak autobus zaplnil na plnou kapacitu již zmíněným pedagogickým sborem. Cestou na Vsetín jsme posbírali ještě pár „přespolních“ a pak pokračovali přes Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm na Trojanovice (zde přistoupila mladá průvodkyně z CK Valaška), Frýdek-Místek a Těšín směrem na Katovice a pak po dálnici kolem Krakova do Věličky.

Naše cesta z parkoviště vedla k hlavní budově solného dolu, který je jedním z nejstarších stále pracujících na světě. V 10.45 hodin si nás převzala sympatická mladá průvodkyně Eliška, která nás po více jak dvě hodiny provázela rozsáhlým systémem chodeb a síní, které vznikly vytěžením věličské soli. Sůl zde není bílá, ale spíše tmavší, šedivá, což způsobují nejrůznější příměsi. Proto se musí „vařit“ a varna soli umístěná ve velké historické budově, je stále v provozu. Hlavním přínosem pro solné doly ve Věličce jsou ale návštěvníci, kterých se  tu za rok vystřídá více než milion.  Nachodili jsme asi 3 km, sestoupili po více jak 700 schodech a zpět na povrch vyjeli postupně klecovým výtahem. V podzemí v hloubce až 125 m se nachází skutečně vše – ohromné kaple s nádhernou solnou výzdobou, prodejny, WC i restaurace a konferenční sály.

Po prohlídce solného dolu jsme se přemístili do nedalekého Krakova. Zaparkovali jsme pod známým krakovským hradem Wawelem a naše první kroky směřovaly samozřejmě na návrší, kde se mohutný hradní komplex rozkládá. Prošli jsme hradní areál kolem královského hradu a katedrály na nádvoří, seznámili se s historií tohoto nejposvátnějšího místa polského státu, kde jsou m. j. pochováni významné polské osobnosti – králové, vojevůdci, umělci i poslední tragicky zahynulý polský prezident. Pak jsme se vrátili do města a ulicí Grodska kolem románského kostela sv. Ondřeje a barokního chrámu sv. Petra a Pavla došli nejdříve na nám.sv. Máří Magdaleny a posléze na nám. Všech svatých. Odtud již po pěší zóně jsme došli na Hlavní náměstí (Rynek Glówny – třetí největší náměstí v Evropě)s dominantní dvou věžovou gotickou mariánskou bazilikou, velmi cenným malým románským kostelíkem sv. Vojtěcha (ve kterém sv. Vojtěch při svém pobytu u naších severních sousedů působil) a nepřehlédnutelným soukenickým obchodem Sukiennice ze 16. století, dlouhé výstavné budovy uprostřed náměstí, která skrývá velký počet malých obchůdků, restaurací a pod. Další dominantou Hlavního náměstí je také osamoceně stojící radniční věž zvaná „vdova“. Z Rynku Glówneho jsme pokračovali ulicí k Floriaňské bráně – výstavné součásti městského opevnění, dříve nejdůležitějšímu velice frekventovanému vstupu do města. Všude kolem ní jsou hradby s obrannými věžemi. Zde komentovaná prohlídka skončila a my jsme se vraceli, většinou po stejné trase, zpět k Wawelu. Prohlédli jsme si některé nádherné církevní památky, pokochali se opravenými paláci, nahlédli do obchůdků a mnozí si i něco koupili na památku. Někteří ještě znovu zamířili na Wawel, prohlédli si nádherné a prostorné hradní nádvoří, Wawelskou katedrálu, došli k vyhlídce na řeku Wislu, někteří se podívali i ke Dračí slují pod ní. Pak jsme se ve skupinkách podél nábřeží Wisly vraceli k autobusu.

Cesta domů vedla stejnou trasou. Jen provoz byl o poznání menší a tak jsme již nemuseli stát v kolonách na rekonstruovaných úsecích hlavních silnic, jako dopoledne. Opět přes Trojanovice a Rožnov jsme zamířili na Bumbálku a odtud v husté „podzimní“ mlze sjížděli do Velkých Karlovic a dále podle bydliště jednotlivých účastníků.

Byl to příjemně strávený den. I počasí nám přálo – nepršelo a počasí bylo k prohlídce historických památek téměř ideální.

 

Z našich turistů se zájezdu zúčastnili :

 

Bambuchová Věra                                                Rypl Václav

Dvořák Rostislav                                                   Ryplová Jitka

Dvořáková Alena                                                  Střelecká Blanka

Fischerová Jiřina                                                  Trampota Jaroslav

Herynk Slávek                                                       Vaňková Božena

Jakešová Věra

Křenková Anna

Mazáčová Blažena

Němeček Pavel

Němečková Eva

návštěvníků stránky
celkem259 986
tento týden578
dnes5