Svet-Stranek.cz
Tatranturist

Klášťov:Velké Karlovice

Klášťov

Přes tajemný Klášťov

FOTO 

19. května 2013

 

 

 Ač od samého rána zářilo slunce a slibovalo nádhernou třetí květnovou neděli, ve vlaku na Vsetín jsme se sešli jen tři. Po cestě přistoupili ještě dva turisté a na Vsetíně na nás čekali další tři. Takže nakonec v osmi jsme ujížděli autobusem přes Valašskou Polanku do Pozděchova. V centru obce jsme vystoupili a zamířili po silničce bočním údolím k jihovýchodu.

 Obec Pozděchov se poprvé připomíná v r.1361, kdy patřila k panství cisterciánského kláštera ve Vizovicích. Vznikla spojením dvou osad – Pozděchova a Svéradova. Má dva kostely. Na nejvyšším místě obce se tyčí dominantní kostel protestantský,poněkud  stranou s několika věžičkami stojí kostel římskokatolický, zasvěcený sv. Jiří.

 Procházeli jsme po žluté TZ protáhlou částíPozděchova, pozorovali hezké domky a upravené zahrádky. Minuli jsme i dlouhou louku s lyžařským vlekem a stále stoupali na rozcestí Pod Svéradovem.  Zde jsme dosáhli modře značené hřebenové cesty Vizovických vrchů, stočili jsme se na západ a stoupali na první hřebenovou kótu Svéradov (737 metrů). Nabrali jsme výšku a pokračovali zalesněným hřebenem s občasnými výhledy na jih (Bílé Karpaty,Vršatecké  bradlo) nebo na sever(Hostýnské vrchy s Kelčským Javorníkem a Hostýnem, Beskydy s Radhoštěm, Čertovým mlýnem, Smrkem a Lysou horou) až na rozcestí před hlavním cílem naší cesty – nejvyšším bodem Vizovické vrchoviny Klášťovem (753 metrů).

 Na vrchu Klášťov se nachází rozsáhlé hradiště(zbytky valů)z let 900 – 750 před n. l., tedy z období lidu popelnicových polí (Slované). Později, zhruba kolem roku 900 n. l., se stal kultovním (obětním) místem Velké Moravy. Na vrcholu, na který vede ze sedla krátká odbočka, se nachází velké skalisko – Čertův kámen. V letech 2005 –2007 zde probíhal rozsáhlý archeologický výzkum, při němž se našlo, m. j., přes 450 železných předmětů z období Velké Moravy.

 Na romantickém vrcholu jsme si odpočinuli,posilnili aprohlédli si informační tabule seznamující pocestné s historií vrchu i s provedeným průzkumem. Pak jsme se vrátili zpět do sedla pod Klášťovem pokračovali po hřebenové cestě směrem jihozápadním. Opět občasné výhledy a byť byla obloha zcela vymetená, dul docela silný vítr. Na jižním svahu hřebenovky nedaleko od Klášťova pramení řeka Vlára, která teče nejdříve na jih, pak se stočí k východu, aby nakonec odevzdala své vody slovenskému Váhu. Dala jméno i průsmyku přes Bílé Karpaty (Vlárský průsmyk), i železnici spojující Veselí nad Moravou se slovenskou Trenčianskou Teplou(Vlárská dráha).

 Po dalších asi čtyřech kilometrech jsme došlina rozcestí Pod Suchým vrchem. Zde jsme si opět odpočinuli a posvačili.  A také se rozdělili. Tři naši členové vyrazili k severu po žluté TZ do Lhotska, aby stihli autobus do Vizovic a Vsetína ve 13 hodin. Pět zbývajících turistů je později následovalo.Příjemná cesta od Suchého vrchu do Lhotska samozřejmě stále klesala. Na konec jsme vyšli na pěkném výhledovém místě nad obcí. Pod námi se rozkládalo Lhotsko,vlevo na západě byla vidět zlínská sídliště Jižní svahy a přímo na severu tyčila hradba Hostýnských vrchů. Prošli jsme obcí a pokračovali údolím Bratřejůvky k Vizovicím. Ještě jsme v závěru vystoupali nad údolí, prošli lesíkem s rekreačními stavbami,abychom se potom výstavným okrajem Vizovic vrátili zpět k říčce a podle ní na vizovické náměstí.

 Ještě jsme stihli dobrou zmrzlinu a paknás již bus odvážel přes Sirákov na Vsetín. Zde nás opustila vsetínská kamarádka a již jen ve čtyřech jsme pokračovali vlakem do Velkých Karlovic.

 Pro všechny to byl krásně strávený den.Plný dojmů i nových poznatků. Celkem jsme ušli 13 km (do Lhotska), resp.16 km (do Vizovic).

 

Výletu se zúčastnili :

 

Bambuchová Věra                                                Papež František

Bučková Bohunka                                                Střelecká Blanka

Herynk Slávek                                                       Trampota Jaroslav

Machálková Marie                                                 Vaňková Božena

návštěvníků stránky
celkem237 993
tento týden34
dnes34